Aranżacja wnętrz dla małych przestrzeni: Mądra organizacja i optyczne powiększanie

Aranżacja wnętrz dla małych przestrzeni: Mądra organizacja i optyczne powiększanie

Aranżacja wnętrz dla małych przestrzeni: Mądra organizacja i optyczne powiększanie

Stylowe, funkcjonalne i przestrzenne wnętrza to marzenie każdej osoby. Często jednak nie dysponujemy dużą powierzchnią, co powoduje, że trudno jest nam urządzić mieszkanie w taki sposób, by nie tylko było estetyczne, ale też praktyczne. W dzisiejszych czasach, kiedy metr kwadratowy kosztuje fortunę, warto poszukać sposobu na optyczne powiększenie wnętrza i jego sprytowną organizację.

1. Mądra organizacja
Z dostępnego miejsca należy wykorzystać każdy kawałek. Najlepiej zdecydować się na meble z wbudowaną szafą lub półkami, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i uniknąć bałaganu. W przypadku małych kuchni, dobrym pomysłem jest umieszczenie regału na przyprawy lub wieszaka na talerze. Uniwersalnym rozwiązaniem są też meble balkonowe, które można umieścić na ścianie, a w nich przechowywać kwiaty, urządzenia rekreacyjne lub buty.

2. Optyczne powiększanie
Chcesz sprawić, żeby Twoje wnętrze wyglądało większe? Postaw na jasne kolory mebli i ścian. Biel doskonale rozprasza światło, a przez to optycznie powiększa pomieszczenia. Warto też wziąć pod uwagę lustra, które optycznie powiększają wnętrze i dodają mu elegancji. Dużym trendem w ostatnim czasie są drzwi przesuwane, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Po wykorzystaniu, drzwi można schować w specjalne schowki, co pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń.

3. Kuchnia
Mała kuchnia nie oznacza, że nie może być funkcjonalna. Warto postawić na kuchnię w kształcie litery L, która optymalnie wykorzystuje przestrzeń, a jednocześnie pozwala na swobodne poruszanie się. Z jednej strony można umieścić blat z kuchenką i zlewem, a z drugiej – lodówkę i szafki.

4. Salon
Jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, więc warto zadbać o jego aranżację. Jeśli mamy mały salon, nie ma potrzeby umieszczenia tam dużej kanapy. Wystarczy mniejszy narożnik lub sofę w kształcie litery L. Jeśli chodzi o stół, najlepiej wybrać składany lub na jednej nodze. Pamiętajmy o odpowiednim doborze oświetlenia – zdecydujmy się na plafony, kinkiety lub lampki stojące.

5. Sypialnia
W przypadku małych sypialni najlepszym wyjściem będzie łóżko z pojemnikiem na pościel albo szafki nocne z szufladami. Kolorystyka powinna być jasna, najlepiej biało-szara, aby optycznie powiększyć pokój. Ważne też jest oświetlenie – zbyt jasne lub zbyt ciemne światło nie będzie korzystnie wpływać na małe wnętrza.

Podsumowując, małe przestrzenie nie oznaczają, że nie mogą być stylowe i funkcjonalne. Ważne jest, aby umiejętnie rozplanować każdy element i zdecydować się na optyczne powiększenie. Dzięki temu nasze wnętrze nabierze nowego wyglądu i stanie się funkcjonalne.